Norsk Svenska English
 
You are here: home > registry

BALTCH  BALTJCH  BALTVCH  BLRJCH  BLRCH  BIHCH  MNCH  EECH  EEJCH  EEVCH  INTCH  YUCH  LVCH  LVJCH  LTCH  LTJCH  MKCH  ROMCH  RUSCH  RUSJCH  SRBCH  SLOCH  ALBCH, SLOVCH, LVVCH, LTVCH, HRVCH, BIHVCH MNVCH RKSVCH HVCH ALBGCH, SRBGCH, ROGCH, 2xCh RKF, BLRGCH, CHBLR of Breed, CHRKS, GCHRKS, BalkCh, MeditCh, ADRiCh, YUCh, MultiJCh , MultiCh , LVJW'16 , Ogre JW'16 , Ogre W'17'22 , Kurzeme W'21'22, Valmieras W'22, Reto W'22, SUN CITY W'22, EEW'22, LVW22, 9CLW'22, Best in Show Latvian Breeding - Winner 2017, r. BEST in SHOW, r. BEST in SHOW, 14xBest in Show veteran, veteran Supreme Best in ShowCladary Triumph Dael Julie
"Julie"

dob
: 2015-04-08
Color
: white/black
Variety
: Hairless
Size
: 28.00cm (11.0") / 4.50kg (9.92#)
Breeder
Klara Dargile-Muizniece (Cladary Triumph, Latvia)
Owner
Klara Dargile-Muizniece (Cladary Triumph, Latvia)
  • 02.12.2023
    Championats of champions in Latvia
    IV - place , from 107 entries
    ©Vera Reva

  • 02.12.2023
    Championats of champions in Latvia
    IV - place , from 107 entries
    ©Alex

  • 26.06.2022
    7 years
    2x BOS
    ©Vera Reva

  • 26.06.2022
    7 years
    2x BOS
    ©Vera Reva

  • 11.02.2023
    ©Vera Reva

  • 26.06.2022
    7 years
    2x BOS
    ©Vera Reva

  • 18.07.2021 - Latvia, Ogre
    BOO
    6 years old
    ©Cladary Triumph

  • BOB,BIG#4?
    09.10.2021 Valmieras rudens 2021
    judge Tarmo Viirtela (Finland)
    ©Cladary Triumph

  • 28.05.2022 Reto Winner'22
    28-29.052022 LV - 2xBOB, BIG-5
    ©Cladary Triumph

  • 28.05.2022 Reto Winner'22
    28-29.052022 LV - 2xBOB, BIG-5
    7 YEARS OLD
    ©Cladary Triumph

  • 26.03.2022 SRB IDS - BOB CACIB, CAC , BIG#3 judge Goran Dojcinoski (MKD)
    ©Cladary Triumph

  • 18.05.2019 CCD Speciality
    ©Cladary Triumph

  • 18.05.2019 CCD Speciality
    ©Cladary Triumph

  • 01.07.2017 Riga ,Latvia
    ©VictorianArt

  • 01.07.2017 Riga ,Latvia
    ©VictorianArt

  • Best Latvian Breeding Winner'2017
    01.07.2017 Riga , Latvia
    Chinese Crested Dog Speciality Show
    Judge Nikolajs Kashirin ( RU )
    ©k.d

  • 01.07.2017 Riga ,Latvia
    ©VictorianArt

  • 01.07.2017 Riga ,Latvia
    ©VictorianArt

  • 01.07.2017 Riga ,Latvia
    ©VictorianArt

  • Best Latvian Breeding Winner'2017
    01.07.2017 Riga , Latvia
    Chinese Crested Dog Speciality Show
    Judge Nikolajs Kashirin ( RU )
    ©K.D

  • 01.07.2017 Riga ,Latvia
    ©VictorianArt

  • CIB
    ©Cladary Triumph

  • ©K.d.

  • ©K.d.

  • ©K.d.

  • ©K.d.

  • ©K.d.

  • ©K.d.

  • 16.07.2016
    Ogre Junior Winner 2016 ,
    ©Kd

  • 12.06.2016 Riga , Latvia
    Ex. 1/4 , PP , BF 3/11
    Junior Latvian Winner
    Cruft qualification 2017 ©K.d.

  • 04.06.2016 Italia , Pisa
    Exc 1 , JBOB , BOO
    Judge Michael Forte (IE)
    ©K.d.

  • 04.06.2016 Italia , Pisa
    Exc 1 , JBOB , BOO
    Judge Michael Forte (IE)
    ©K.d.

  • 08.05.2016 Jonava , Lithuania
    Exc 1/4 , JN , JBOB , BF 2 Judge Lidia Sokolova (RUS )
    Junior Champion of Lithuania
    ©K.d.

  • 24.04.2016
    Exc 1 , PP , Best Female , BOB
    ©Kd

  • 23.04.2016 Riga , Latvia
    Exc 1 PP , JCAC , Best Female BOB
    ©Kd

  • 19.03.2016 Riga , Latvia
    Exc1, PP , JCAC CRAFT'S qualification - 2017
    ©K.d.

  • 10.01.2016 Estonia , Tartu
    Exc PP JCAC JBOB
    ©K.d.

  • ©k.d.

  • 18.10.2015 Belorussia , Novopolock
    2 x Exc 1 , Best femae Puppy , Best Puppy
    2 x BIS Puppy - 2 place
    ©k.d.

  • Latvia , Valmiera : 6 month
    11.10.2015
    BIS Puppy - 3 place ( from 27 babies ) Judge - Piotr Krol ( Poland )
    ©k.d

  • Latvia , Valmiera : 6 month
    11.10.2015 - Exc. 1 , PP , BOB Puppy Jugde - Bengt BOGREN (Sweden)
    ©k.d

  • Latvia , Valmiera : 6 month
    10.10.2015 - Exc. 1 , PP , BOB Puppy Jugde - George SCHOGOL (Georgia)
    ©k.d

  • Lithuania , Siauliai : 5 month
    04.10.2015
    BIS Baby - 4 place Judge - Radionov Oleg (Belorussia)
    ©k.d

  • Lithuania , Siauliai : 5 month
    04.10.2015 - Exc. 1 , PP , BOB Baby Judge - Kremnev Mikhail (Russia)
    ©k.d

  • Russia, Kaliningrad : 5 month
    27.09.2015 - Exc. 1 , PP , BOB Baby Judge - Kosareva (Russia)
    ©k.d

  • Latvia , Ventspils : 5 month
    06.09.2015
    BIS Baby - 1 place - Judge Gyorgy TESICS (Hungary)
    ©k.d

  • Latvia , Ventspils : 5 month
    06.09.2015
    BIS Baby - 1 place - Judge Gyorgy TESICS (Hungary)
    ©k.d

  • Latvia , Ventspils : 5 month
    06.09.2015 - Exc 1 , PP , BOB Baby - Judge Maja KORO?EC (Slovenia)
    ©k.d

  • Latvia , Ventspils : 5 month
    05.09.2015
    BIS Baby - 1 place - Judge Darko KORO?EC (Slovenia)
    ©k.d

  • Latvia , Ventspils : 5 month
    05.09.2015 - Exc 1 , PP , BOB Baby - Judge Darko KORO?EC (Slovenia)
    BIS Baby - 1 place - Judge Darko KORO?EC (Slovenia)
    ©k.d

  • Latvia , R?ga : 4 month
    16.08.2015
    BIS Baby - 2 place - Judge Tapio Eerola ( Finland )
    ©k.d

  • Latvia ,Riga : 4 month
    16.08.2015
    Exc 1 , PP ,BOB Baby
    Cladary Triumph Double Lucky - Exc 1 , PP , Best Baby male
    judge Inese Pablaka ( Latvia )
    ©k.d

  • Latvia ,Riga : 4 month
    16.08.2015
    Exc 1 , PP ,BOB Baby judge Inese Pablaka ( Latvia )
    ©k.d

  • Latvia ,Riga : 4 month
    16.08.2015
    Exc 1 , PP ,BOB Baby judge Inese Pablaka ( Latvia )
    ©k.d

  • Latvia ,Riga : 4 month
    16.08.2015
    Exc 1 , PP ,BOB Baby judge Inese Pablaka ( Latvia )
    ©k.d

  • Latvia , Liepaja : 4 month
    09.08.2015
    BIS Baby - 1 place ( from 8 babies ) - Judge Luza Beradze (Czech Republic)
    ©k.d

  • Latvia , Liepaja : 4 month
    09.08.2015
    BIS Baby - 1 place - Judge Luza Beradze (Czech Republic)
    ©k.d

  • Latvia , Liepaja : 4 month
    09.08.2015 - Exc 1 , PP , BOB Baby - Judge Olga Dolej?ova (Czech Republic)
    ©k.d

  • Latvia , Liepaja : 4 month
    09.08.2015 - Exc 1 , PP , BOB Baby - Judge Olga Dolej?ova (Czech Republic)
    ©k.d

  • Latvia , Liepaja : 4 month
    08.08.2015
    BIS Baby - 3 place - Judge Erodotus Neofytou (Cyprus)
    ©k.d

  • Latvia , Liepaja : 4 month
    08.08.2015
    BIS Baby - 3 place - Judge Erodotus Neofytou (Cyprus)
    ©k.d

  • 4 month
    08.08.2015 - Exc 1 , PP , BOB Baby - Judge Erodotus Neofytou (Cyprus)
    ©k.d

  • 4 month
    08.08.2015 - Exc 1 , PP , BOB Baby - Judge Erodotus Neofytou (Cyprus)
    ©k.d

  • 02.08.2015
    4 month
    ©Imperial Dream

  • 02.08.2015
    4 month
    ©IMPERIAL DREAM

  • 06.06.2015
    ©k.d

  • 06.06.2015
    ©k.d

  • 06.06.2015
    ©k.d

  • 2 month
    03.06.2015
    ©Karina

  • 2 month
    03.06.2015
    ©Karina

  • 2 month
    03.06.2015
    ©Karina

  • 2 month
    03.06.2015
    ©Karina

  • 1 month
    ©k.d

  • 1 month
    ©k.d

  • 1 month
    ©k.d

  • 1 month
    ©k.d

  • 1 month
    ©k.d

  • 1 month
    ©k.d

  • 2 weeks
    21.04.2015
    ©k.d

  • 2 weeks
    21.04.2015
    ©k.d

  • 2 weeks
    21.04.2015
    ©k.d

  • 2 weeks
    21.04.2015
    ©k.d

Merits

Note!: All the information on this database and on the web is registered and protected by law any (miss) use of the information this kennel, dogs and audiovisual material will be punished by law. No use of this information (pictures, links, logo's or website)is allowed without permission of Klara Dargile-Muizniece . No pictures where used without written consent.


Baby Class : 08.08.2015 LV - Exc 1 , PP ,BOB Baby - Judge Erodotus Neofytou (CY)
Best in Show Baby - 3 place( from 10 bebies ) - Judge Erodotus Neofytou (CY)
09.08.2015 LV - Exc 1 , PP , BOB Baby - Judge Olga Dolejshova (CZ)
Best in Show Baby - 1 place ( from 8 bebies ) - Judge Luza Beradze (CZ)
16.08.2016 LV - Exc 1 , PP ,BOB Baby - Judge Inese Pablaka (LV)
Best in Show Baby - 2 place Judge Tapio Eerola ( FIN )
06.09.2015 LV - Exc 1 , PP , BOB Baby Judge: Darko Koroshec (SLO)
Best in Show Baby - 1 place ( from 15 bebies ) - Judge: Darko Koroshec (SLO)
07.09.2015 LV - Exc 1 , PP , BOB Baby Judge: Maja Koroshec (SLO)
Best in Show Baby - 1 place ( from 11 bebies ) -Judge Gyorgy Tesics (HU)
27.09.2015 RU - Exc 1 , PP ,BOB Baby Judge - Kosareva
04.10.2015 LT - Exc 1 , PP ,BOB Baby Judge - Kremnev Mikhail (RUS),
Best in Show Baby - 4 place ( from 15 bebies )Judge - Radionov Oleg (BLR)

Puppy Class : 10.10.2015 LV - Exc. 1 , PP, BOB Puppy Jugde George SCHOGOL (GEO)
11.10.2015 LV - Exc. 1 , PP , BOB Puppy Jugde Bengt BOGREN (SE)
Best in Show Puppy - 3 place ( from 27 babies )Judge Piotr Krol ( PL)
18.10.2015 BLR - Ex. 1 , Best Female Puppy , BOB Puppy
Best in Show Puppy - 2 place ( from 9 babies ) Judge Oksana Gachina ( RUS )
18.10.2015 BLR - Exc.1, Best Female Puppy , BOB Puppy
Best in Show Puppy - 2 place ( from 22 babies ) Judge Jelena Serebrjannikova- Zagorskaja ( BLR)
15.11.2015 LV - Exc.1, PP, Best Female Puppy ,BOO Puppy - Judge: Branislav Rajic
31.10.2015 LV - Exc.1, PP, Best Female Puppy ,BOB Puppy Judge : Svetlana Kokonena(LV)
Best in Show Puppy - 1 place (from 8 babies )Judge : Svetlana Kokonena(LV)
05.12.2015 LV - Exc.1,PP , Best Puppy Female , BOB PUPPY
06.12.2015 LV - Exc.1,PP , best puppy female - 2
12.12.2015 LV - ex.1, PP, BOO Puppy Judge Rafal First (PL)

Junior Class: 10.01.2016 EE - JBOB, Exc1/3, PP , JCAC , Judge
13.03.2016 RUS - JBOB,Exc1, JCAC , Judge Mihail Permjakov (RUS)
19.03.2016 LV - Exc1/4, PP, JCAC , BF4, CRAFT'S qualification 2017 ,Judge Liliane de Ridder-Onghena (BE)
02.04.2016 LV -Exc1/3 , PP , JCAC , BF3 ,Jugde Aleksander Shishkin ( BLR )
23.04.2916 LV - BOB, Exc1/3 , PP , JCAC , BF , Judge Rita Kadike Skadina ( LV )
24.04.2016 LV - BOB, Exc1/3 , PP , Best Female , Judge Leosh Janchik ( CZ)
08.05.2016 LT - JBOB, Exc1/4 , JCAC , BF2 ,judge Lidia Sokolova (RUS)
14.05.2016 BLR - 2x JBOB, 3x Exc1/2, 3x JCAC,
04.06.2016 ITA - BOO , Exc 1/2 , JBOB , judge Michael Forte (IE)
12.06.2016 LV - Ex. 1/4 , PP , BF3 ,judge Iveta Vojtekova ( SLO) , Latvian Junior Winner , Cruft qualification 2017
25.06.2016 World Dog Show - Excellent !!!!! Judge Rafael Malo Alcrudo (ITA)
16.07.2016 LV - Exc 1/5 , PP , Ogre Junior Winner , BF 2/12, judge Lars Tomas Rohlin (DK)

Intermediate class : 17.07.2016 LV - Exc 2/4 , CQ , BF 2/12, judge Leif Ragnar Hjorth (NO)
13.04.2016 RU - BOB, Exc 1 ,CAC , Judge : Iraida Pirogova (RUS)
07.01.2017 EE - Exc 1/5 ,CQ, CAC , BF 4/8, Judge Zdenka Jilkova ( CZ )
08.01.3017 EE - Exc 1/5 ,CQ , CAC , BF 4/8 ,Judge Jean-Jacques Dupas (FR)
04.02.2017 LV - BOB , Exc 1 ,CQ , BF1/4 , judge : Svetlana Kokonena (LV)
02.04.2017 LV - BOO, Exc 1,CQ , CAC , BF 1/6, judge : Ligita Zake (LV)

Open class : 20.08.2016 LT - BOO, Exc 1 ,CQ , CAC , N , BF , judge : Ligita Zake (LV)
21.08.2016 LT - BOO, Exc 1 ,CQ , CAC , N , BF ,judge - Nadezhda Melnikova (BLR)

Champion class:
18.06.2017 BLR - 2xBOB, BOO, 3xCAC ,3x BF ,BIG - 2 place
01.07.2017 LV Chinese Crested Dog Speciality Show - Exc 3/6 (HL), Best female 4/15 (HL) , Best in Show Latvian Breeding - Winner 1/17 , Judge Nikolajs Kashirin ( RU )
02.07.2017 RU - BOB, CAC,CH RKF , BF , CACIB , Judge Nenad Davidovic ( Serbia)
15.07.2017 LV - BOO, exc 1 ,BF , Ogre Winner 2017 , judge : Ilva Kubasova (LV)
02.08.2017 MN - ex, CAC, r.CACIB ,BF2, judge Denis Kuzelj (BG)
03.08.2017 Kosova - BOB, ex, CAC, CACIB ,BF,BIG - 2 place, judge Denis Kuzelj (BG)
04.08.2017 Kosova - BOB, ex, CAC, CACIB ,BF judge Miodrag Vretenich (MNE)
========================================
14.04.2019 EE - ex2/8 ch.cl., Bf 2/14 , r.CACIB, judge Derrik Seow (Malaysia)
20.04.2019 Bar, Montenegro - ex, CAC, r.CACIB ,BF 2 - judge Igor Vyguzov (MNE)
21.04.2019 Bar, Montenegro - ex, CAC, r.CACIB ,BF 2- judge Marie Petrsen (DK)
25.04.2019 Bosnien-Hercegovina CAC - ex, CAC ,BF 2 - judge Zlatko Kraljich (CRO)
25.04.2019 Bosnien-Hercegovina CACIB - ex,CAC,r.CACIB,BF2 - judge Tino Pehar (CRO)
26.04.2019 Bosnien-Hercegovina CACIB - BOS,ex,CAC,CACIB,BF - judge Joan Walsh (IR) . Closed - Inter Champion !!!!!!!
28.04.2019 Skopje Macedonia -ex, CAC, r.CACIB - judge Metteri Gold Kaisa (FI)
29.04.2019 Skopje Macedonia - ex, CAC, r.CACIB - judge Goran Dojcinoski (
=========================================
17.07.2021 LV - BF2 , Judge : Svetlana Kokonena(LV)
18.07.2021 LV - BOO
24.07.2021 LV - BF2, judge Grita Joneliene (LT)
25.07.2021 LV - BOO ,BF1 judge Jelena Kruus (EE)
04.09.2021 LV - BOO, CW, BF, Kerzeme Winner 2021 Judge Nikola Smolic((Croatia)
05.09.2021 LV - BOO, CW, BF - Judge Tino Pehar (Croatia)
02.10.2021 LV - BOB, r. BISS , judge Svetlana Kokonena (Latvia)
09.10.2021 LV - BOB, BIG#4, judge Tarmo Viirtela (Finland)
10.10.2021 LV - BF2 , Juha Putkonen (Finland)
11.12.2021 LV - BOB , BIG-5 place , judge in ring & BIG - Sonia Kelveri-Philippou (Cyprus)
12.12.2021 LV - - BOO , Nedim Shuta (Bosnia & Herzegovina)
==================================================
22.01.2022LV - BF2, JUDGE Tijana Konrad (SRB))
23.01.2022LV - BOS, BF ,JUDGE Grzegorz WERON (PL)
12.02.2022LV - BOB,BIG#3,Valmieras Winner'22, JUDGE Daiva Rimaytyte (LT)
22.03.2022 AL IDS - BOS,CACIB,CAC , judge Vojislav Al Daghistani (SRB)
22.03.2022 AL NDS - BOB, CAC , judge Umit Ozkanal (TR)
23.03.2022 AL NDS - CAC , BF2, judge Salvatore Tripoli (I)
23.03.2022 AL IDS - BOB,CACIB CAC, Craft's qual.2023, judge Elena Agafonova (I)
26.03.2022 SRB IDS - BOB CACIB, CAC , BIG#3 judge Goran Dojcinoski (MKD)
27.03.2022 SRB NDS - BOB, CAC , judge Stevan Peric (SRB)
16.04.2022 LV - BOB , judge : Tomas Kucera (CZ)
17.04.2022 LV - BOB ,r.BEST in SHOW, judge : Nad`a Klirova (CZ), BISS judge : Tomas Kucera (CZ)
07.05.2022 LV - BOO , ring judge : Tuire OKKOLA (Finland)
08.05.2022 LV - BOB , ring judge : Irina Poletaeva (Finland)
28.05.2022 LV - BOB, BIG#5, Reto Winner'22 , ring judge : Inese Pablaka (Latvia),BIG9 judge : Kaisa Metteri-Gold (Finland)
29.05.2022 LV - BOB, BF ring judge : Olga Dolejsova (Czech Republic)
04.06.2022 LT - BOS , N , LT CAC, SUN CITY WINNER '2022, ring judge : Bruno Nadali (Italy)
05.06.2022 EE Winner'22 - BOO, CACIB, Estonian Winner 2022, ring judge : Maret Kardi (EE)
18.06.2022 LV - BOO, CACIB, CRAFT'S qualification 2023, judge JULIJA AIDIETIENE (LT)
19.06.2022 LV WINNER 2022 - BOB, CACIB, CQ, LATVIAN WINNER 2022, judge Sonia Kelveri-Philippou (Cyprus)
25.06.2022 LV - BOO, Exc 1, CQ , judge Vladimir Mihaljcic (Serbia)
26.06.2022 LV - BOO, Exc 1, CQ , judge Jelena Kruus (Estonia)
02.07.2022 LV - BOB,r.BIG,Ex,BF1/3 Judge Shaun Watson (CY)
03.07.2022 LV - BOO,ex,BF1/3 Judge Luis Texeira (PT)
16.07.2022 LV - BOB ,ex, OGRE WINNER'22 ,BF Judge Ilva Kubasova (LV)
17.07.2022 LV - BF2/7, ex, Judge Dusan Paunovic (RS)
13.08.2022 LV - Club Winner'22 - BOB, Club Winner'22, BF1/6 , Judge Linda Volarikova (SK)
13.08.2022 LV - BOO, BF1/5 , Judge Iveta VOJTEKOVA (Slovakia)
14.08.2022 LV - BOB, BF1/5 , Judge Christa KLOTZ (DE)
03.09.2022 LV - BOB, BF , Kurzeme Winner '22 Judge Inga Siil (EE)
04.09.2022 LV - BOB, BF , Judge Aneta Dopierala (PL)
17.09.2022 LV - BOB, BF1/8 , Judge Pirjo Aaltonen (FI), BIG#3 Judge MariaLuisa Marchese(Italy)
18.09.2022 LV - BOO, BF1/8 , Judge MariaLuisa Marchese(Italy)
01.10.2022 RO-CAC - BOB,CACL,BF Judge Daniela Radu(RO)
01.10.2022 RO-CACIB - BOS,CACL,CACIB,BF Judge Dagmar Klein (RO) ==> CHROM
02.10.2022 RO-CAC - CACL, BF4 Judge Calin Simu (RO)
02.10.2022 RO-CACIB - CACL,CACIB,BF3 Judge Tijana Konrad (SRB)
13.11.2022 LV BALTIC WINNER 2022- EX1/2, BF3/7, judge Jasna MATEJCIC (HR)
26.11.2022 LV 9Gr - BOS judge Iuza Renata PETKEVICIENE (LT)
27.11.2022 LV 9Gr - ex1, BF2/7 judge Iuza BERADZE (GE)
10.12.2022 LV - BOO , judge Bruno Nodalli (Italy)
11.12.2022 LV - BF2
==================================================21.01.2023 LV - BOO, judge Grzegorz Robak (PL)
22.01.2023 LV - BF2, judge Helen Tonkson (EE)
28.01.2023 LT - ex1/3 BF2/11 CACIB N CAC KAUNAS WINNER 2023,judge Renata Petkeviciene (LT)
11.02.2023 LV - BF3/5, Valmiera Winner ,judge Ricky Lochs-Romans (Netherlands)
12.02.2023 LV - BF2/4 ,judge Sebastian Harnik (Poland)
04.03.2023 LT Winner - CH.class 3/3, Judge: Kornelija Butrimova (LT)
---
Crufts 2023, 12.03.2023 in open & veteran class Judge: Robert Dunlop - kennel Habiba
---
Veteran class:
08.04.2023 LV - VBISS,BOO,VBOB,VCAC,BF1/5, breed & VBISS judge Aleksandra Palumbo (SRB)
09.04.2023 LV - VBISS,BOB,VBOB,VCAC,BF1/5, breed & VBISS judge Aleksandar Petrovic (SRB)
21.04.2023 SLO NDS - BOB CAC ==> CHSLO judge Andreas Schemel (AT)==>CHSLO
22.04.2023 SLO IDS - vBOB vCACIB vCAC judge Denis Kuzelj (SLO)==>VCHSLO
22.04.2023 SLO 9gr - vBOB vCAC VBISS 1 , judge Robert Kotlar (HU)
23.04.2023 SLO IDS - vBOB vCACIB vCAC VBIS 1 judge Olga Sinko Kupriyanova (SI)
25.04.2023 HR IDS - BOB vBOB vCACIB vCAC judge Urek Tatjana (SL)
26.04.2023 HR IDS - BOB vBOB vCACIB vCAC BIG3 VBIS3 judge Vija Klucniece (LV)
28.04.2023 HR IDS - BOS vBOB vCACIB vCAC. judge Davor Javor (HR)
29.04.2023 HR IDS - vBOB vCACIB vCAC judge Ozan Belkis (TR)==>VCHHR
30.04.2023 HR IDS - vBOB vCACIB vCAC Mediterranean Veteran Winner 2023 judge Doval Sanchez Jose Miguel (ES)
01.05.2023 HR IDS - vBOB vCACIB vCAC judge Pero Bozinovski (MK)
03.05.2023 BIH NDS - BOS vBOB vCAC VBIS 1 judge Dagmar Klein (RO)
03.05.2023 BIH IDS - vBOB vCACIB vCAC VBIS 2 judge Ozan Belkis (TR) ==>VCH BIH
04.05.2023 BIH NDS - vBOS vCAC judge Branislav Rajic ()
04.05.2023 BIH IDS - BOS vBOB vCACIB vCAC VBIS 2 Crafts q 2024 , judge Alberto Vergara ()
05.05.2023 MNE NDS - vBOB vCAC VBIS 1 judge Milica Grujic (SRB)
06.05.2023 MNE IDS - BOB vBOB vCACIB vCAC VBIS 2 judge Vasko Mudresa (MNE) ==>VCH MNE
07.05.2023 MNE IDS - BOB vBOB vCACIB vCAC VBIS 1 BIG#3 judge Jadranka Mijatovic (HR)
SUPREME BIS 1 , judge :
08.05.2023 RKS IDS - vBOB vCACIB vCAC VBIS 1 judge Denis Kuzelj (SLO)
09.05.2023 RKS NDS - vBOB vCAC VBIS 3 judge Boris Spoljaric (HR) ==>VCH RKS
09.05.2023 RKS IDS - BOS vBOB vCACIB vCAC VBIS 3 judge Viona Etemi (RKS)
13.05.2023 LT - BOB vBOB vCAC vN vBIS#4 judge
27.05.2023 LV - BOS vBOB vCAC ==> vCH LV & vCH LT judge Ligita Zake (LV)
28.05.2023 LV - BOB vBOB judge Natalja Mestvirishvili (Georgia), vBIS#1 judge Hannele Jokisilta, BIG#4 judge Jari Partanen
04.06.2023 EE - BOB vBOB vCAC vCACIB
Estonian Winner 2023 & Estonian Veteran Winner 2023, vBIS#4 judge Cheryl Paterson(Canada)
10.06.2023 LV - BOB vBOB vCACIB BF1/5 judge Pontone Vincento (Italy)
11.06.2023 LV - ex2/2 judge Biondi de Ciabatti Ilaria (PE)
30.06.2023 LT - ex2/2 judge Boguslaw Chmiel (PL)
01.07.2023 LT - vBIS#1 vBOB ex1/2 Baltic veteran Winner'23 vCACIB vN vCAC judge Vija Klucniece (LV)
02.07.2023 LV - vBIS#4/7 vBOB ,ex,BF3/3 judje Per Kristian Andersen (Norway),vBIS judge Andrzej Szutkiewicz (Poland)
16.07.2023 LV - VBIS#3, VBOB BF2/7 Judge FRANCESCO COCHETTI (IT),VBIS judge Dagmar Klein(Romania)
29.07.2023 LV- VB0B ,BOO , VBIS#5/11 BF1/6 judge: Fabrizio la Rocca(IT),judge VBIS Salvatore Tripoli (IT)
30.07.2023 LV- VB0B ,BF4/6 , VBIS#2/11 judge: Darko Drobnjak, VBIS judge: Fabrizio La Rocca (IT)
12.08.2023 LV - VBISS1 ex1, best female3/6 , Judge - Dusan Travnikar (SLO)
13.08.2023 LV - VBISS2/3 ex1, best female3/5 , Judge - Igor Dokoza(Croatia)
02.09.2323 LV - VBIS2/ VBOB Kurzeme Veteran Winner 2023 BF3/6 Judge Anna Rogowska (PL)
03.09.2323 LV - VBOO BOO BF1/5 ,Judge Angel Garach Domech (ES)
16.09.2023 LV - VBIS2/13,vBOB,BOO,BF judge Ernestas Balsiukas (LT), VBIS judge: Helen Tonkson
17.09.2023 LV - VBIS5/10,vBOB,BOO,BF judge Ilona Aleknaviciene (LT),VBIS Judge: Ernestas Balsiukas (EE)
30.09.2023 LV - VBISS,vBOB,BOO,BF judge Fredrik Nilsson ( Sweden)
06.10.2023 HU CACIB - vBOB,vCACIB,vCAC, judge Sarkozy Gyula(HU)
07.10.2023 HU CACIB - BOB,vBOB,vCACIB,vCAC, judge Mrs.Lisbeth Mach(CHE), short list 6 in VBIS & BIG9
07.10.2023 HU CAC - VBIS, BIS BOS 2, vBOB,vCAC, judge RAISA METTERI GOLD (FI)
08.10.2023 HU CACIB - vBOO,vCACIB,vCAC, judge Groschl Ferenc (HU)
14.10.2023 LV - vBIS2,vBOB,BOS judge Svein Helgesen (Norway), VBIS judge Paul Stanton ( Sweden )
15.10.2023 LV - vBOB, judge Susan Kealy (Ireland)
28.10.2023 LV - ex.2/2,PP judge Tijana Konrad (SR)
29.10.2023 LV - vBISS,vBOB,BOO,ex,PP judge Tatjana Urek (Slovenia)
11.11.2023 LV - BOB,vBOB,vCACIB,BF1/13 Craft's qual., judge Zsolt BIRO (HU)
12.11.2023 LV - vBOB,vCACIB ,veteran Rigas Winner 2023, BF3/13 judge Tanya AHLMAN-STOCKMARI (FI)
==
02.12.2023 Latvian FCI CHAMPION of CHAMPIONS show
4 place Judges: Inese Pablaka(LV), Jean-Jacques Dupas(FR), Jochen H. Eberhardt(DE)
==
03.12.2023 LV - VBISS, vBOB,BOO judge Jean-Jacques Dupas (FR)
09.12.2023 LV - r.VBISS,BOB,vBOB judge Refel Had?i? (Bosnia & Hercegovina)
10.12.2023 vBOB,BOO judge Kornelija Butrimova(LT)
-.-.-.-.-
20.01.2024 - vBOB,BOO judge Ferenc Gröschl (HU)
21.01.2024 - vBOB,BOO judge Kaisa Metteri-Gold (FI)
27.01.2024 - Baltic CH of CH == > 1/4 final (from LV/LT/EE 32 entries)
17.02.2024 LV - BOO VBOB r.VBIS Svein Erik Bjornes (Denmark)
18.02.2024 LV - BOB VBOB judge Anki Johansson (Sweden)

======

8xVeteran BEST in SHOW Speciality
6xVeteran BEST in SHOW
Supremebest in Show
5xJBOB BOB 44 41xBOO
12xCACIB 7xr.CACIB
vBOBx47 vBOSx3 vCACIBx22


Siblings (6)

2015-04-08

Cladary Triumph Don Juan
Cladary Triumph Double Lucky
Cladary Triumph Dolores
Cladary Triumph Dominicana
Cladary Triumph Dorian
Cladary Triumph Dael Julie

Offspring (15) (Descendents)

dob: 2021-04-19  Sire: Karakush Baring It All For Art

Ch. Cladary Triumph Hana Hina Lis
Cladary Triumph History Star
Ch. Cladary Triumph Hope Leonella
Cladary Triumph Hunter Heart
Cladary Triumph Harmony Love At Maharli

dob: 2019-06-30  Sire: Karakush Baring It All For Art

Cladary Triumph Gali Lion
Ch. Cladary Triumph Gloria Gia
Cladary Triumph Gewilde Rose
Cladary Triumph Gallab Bond
Cladary Triumph Gatera Ariel

dob: 2018-05-08  Sire: Golden Diamond Cresteds Spencer

Cladary Triumph Franklin
Cladary Triumph Florence
Cladary Triumph Faraon
Cladary Triumph Five Carat
Cladary Triumph Freya

Test combination


(Write whole or parts of the dogs registered name without titles, and select dog from drop down list.
Searching for the correct dog may take a few seconds.)



Add picture to gallery To upload pictures, log in
Terms of use